header banner
Default

Bitcoin fiyatına yönelik tehditler devam ediyor


Bitcoin fiyatı, ekim ayında yüzde 26,5 oranında arttı ve Bitcoin vadeli işlem primi ile GBTC'deki fiyat düşüşü de dahil olmak üzere bazı göstergeler yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu sebeple Bitcoin için Fed'in faiz politikasından son zamanlarda etkilenmediği de göz önüne alındığında düşüş yönlü bir tez oluşturmak zor.

Tüm bu olumlu göstergelere rağmen BTC, Kasım 2021'deki ATH seviyesinin yaklaşık yüzde 50 altında işlem görmeye devam etti. Buna karşılık olarak altın, Mart 2022'deki 2.070 dolar seviyesinin yalnızca yüzde 4,3 altında işlem gördü. Bu keskin fark, her iki varlığa olan bakış açısının farklılık göstermesine neden oldu. Bitcoin'in yılbaşından bu yana yüzde 108'lik bir artış yaşaması, varlığın bir korunma aracı olarak benimsenmesi konusunda hala erken aşamada olduğunu gözler önüne serdi. 

Yatırımcıların, BTC ürünlerindeki yükselişin normlara dönüş sinyali mi yoksa kurumsal yatırımcıların ilgisinin bir işareti mi olduğuna karar vermeden önce makroekonomik ortamı analiz etmesi büyük önem taşıyor. 

ABD'deki bütçe sıkıntıları, Bitcoin'e ilişkin umutları yeşertiyor

VIDEO: 2024’te Halvingle Birlikte Bitcoin Fiyatı...
BTCHaber TV

ABD Hazinesi, 30 Ekim'de yaptığı açıklamada, önümüzdeki altı ay içinde 1,6 trilyon dolarlık borcu (debt selling) açık artırmayla satma planını duyurdu. 

Milyarder ve Duquesne Capital'in kurucusu Stanley Druckenmiller, Hazine Bakanı Janet Yellen'ın kısa vadeli borçlara odaklanmasını eleştirdi ve bunu "Hazine tarihindeki en büyük hata" olarak nitelendirdi.

Bitcoin vadeli işlemlerindeki açık pozisyonların artışı, 15,6 milyar dolar ile Mayıs 2022'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Bu artışın, ekonomideki enflasyonist risklerden ötürü ortaya çıktığı ihtimali üzerinde duruldu. CME, 3,5 milyar dolarlık BTC vadeli işlemleriyle Bitcoin türevleri için ikinci en büyük ticaret alanı haline geldi.

Bununla birlikte aylık sözleşmelerle spot fiyat arasındaki farklı ölçen Bitcoin vadeli işlem primi de bir yılı aşkın bir sürenin en yüksek seviyesine çıktı. Sözü geçen sabit aylık sözleşmeler, genellikle piyasalarda hafif bir primle işlem gördü ve bu da satıcıların tasfiyeleri geciktirmek için daha fazla para talep ettiğini gösterdi.

173bfe1f-c563-4673-8eb7-e3abcf622ab3
Bitcoin 2 aylık vadeli işlemlerin yıllık primleri. Kaynak: Laevitas

Kaldıraçlı BTC uzun pozisyonlarına olan talep önemli ölçüde arttı. Vadeli işlem sözleşme primi, 31 Ekim'de yüzde 3,5'tan yüzde 8,3'e yükseldi. Böylece son bir yıldır ilk kez yüzde 5'lik nötr-yükseliş eşiğini aştı. 

Bitcoin için çeşitli riskler söz konusu

VIDEO: Bitcoin Türkiye Ceo’su açıkladı ! Bitcoin daha çok düşecek ! #bitcoin #btc #kriptoparaanaliz #crypto
Cihan Carlo

Veriler, BTC için inkar edilemez bir biçimde olumlu görünse de yatırımcıların özellikle düzenlenmemiş türev sözleşmeleriyle uğraşırken borsa tarafından sağlanan rakamlara dikkat etmeleri gerekiyor. 

ABD'de faiz oranı yüzde 5,25'e yükseldi ve bu da döviz risklerini artırarak Bitcoin vadeli işlem priminin daha az yükseliş göstermesiyle (yüzde 8,6) sonuçlandı. Karşılaştırma yapmak gerekirse, CME Bitcoin'in yıllık primi yüzde 6,8 seviyesinde yer alırken, Comex altın vadeli işlemleri yüzde 5,5 primle işlem görüyor. 

Daha geniş bir açıdan bakıldığında, Bitcoin vadeli işlem primi özellikle Bloomberg analistlerinin spot Bitcoin ETF'i için yüzde 95'lik bir onay şans vermesi de göz önüne alındığında aşırı yüksek değil. 

Sources


Article information

Author: Allen Jacobson

Last Updated: 1700044683

Views: 621

Rating: 4.4 / 5 (101 voted)

Reviews: 99% of readers found this page helpful

Author information

Name: Allen Jacobson

Birthday: 1978-09-02

Address: Unit 8915 Box 2865, DPO AA 51430

Phone: +4404286331402755

Job: Electrician

Hobby: Archery, Horseback Riding, Sculpting, Gardening, Woodworking, Bird Watching, Soccer

Introduction: My name is Allen Jacobson, I am a accomplished, venturesome, rich, esteemed, enterprising, dazzling, frank person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.